strava

 

  • nejlepší kamarád, jakého jsem kdy poznal
  • má stále dobrou náladu
  • je tu vždy pro mě
  • nikdy nezradí
  • má rád děti
  • slintání není zase tak hrozné :-)
  • rád odpočívá doma s Vámi, ne venku sám



   Konzultoval jsem otázku stravy se všemi kamarády, kteří se dali na cestu chovatelství a posléze i všemi veterináři. Co se týče rozhovorů s odborníky medicíny, bylo vše závislé na tom, zda se pouze daný lékař staral o zdraví pacientů či byl autorizovaným dealerem určité značky krmiva. Je nad slunce jasné, že ta pak byla nejlepší z nejlepších a všechny ostatní nevyhovující. Jediná výjimka byla u MVDr. Jana Slabého ze soukromé ordinace v Písku a MVDr. Šimka ze Strakonic. Ti jediní hovořili k věci a dle mého názoru po prostudování všech návodů o složení krmiva a požadavků psa, v závislosti na jeho stáří a zatížení, hodnotili objektivně.

Teď už jen prozradit na čem jsem postavil veškerou výživu mého čtyřnohého přítele Rexe:

K-9

- vzhledem k jeho stáří jsem používal K-9 "Pro štěňata"

- a změnil ho až ve věku 18 měsíců na K-9 "Pro dospělého psa"

- následovalo krmení K-9 "Pro pracovně zatížené psy"

- od 7 roku života Rexe jsem začal krmit K-9 "Lite/Senior Formula"

   Důležitým předpokladem proti slintání, jelikož máme boxera, ale je to obdobné i u jiných plemen, je odnaučení loudění !!! Vše spočívá v tom, že jakmile člověk sedí u jídla, nesmí pes dostat sebemenší kousek potravy, ani sedět a zírat do pusy. Zbytky nebo pamlsky můžeme přištědřit až s časovým odstupem od našeho jídla. Pes pak nebude reagovat na sebevýraznější hýbání pusou. Věřte, že to oceníte.

   Co se týče polemiky, zda krmit granule nebo běžnou stravu, musím konstatovat, že jsem se přiklonil 100% ke granulím. Důvodů je více. První je ten příjemnější, máte stále "vařeno". Co je ale důležitější, je výživná hodnota. U vařené stravy jí dosáhnete velice obtížně. V granulích je vyvážená hodnota všeho, dle jejich určení, takže když jsou to štěněcí granulky, jsou nejen malé, ale s důrazem na vitamíny, stopové prvky atd. Pro zátěžové pejsky je kladen důraz i na energetickou stránku a pro seniory naopak energie již není to hlavní, ale opět zvýšený obsah minerálů a vitamínů. Je to jako u lidí. Proto když si chcete pro svého pejska vybrat to nejlepší, sáhněte po granulích. Při cestování jsou neocenitelné :-).

   Pejska nemusíte ošidit ani o pamlsky. Dávejte mu je ale odděleně tzn. ne společně s granulemi. Běžná potrava a granule mají jiný způsob trávení a pejsek by si mohl "užít" nepříjemné problémy.

   Nezapomínejte ani na způsob podávání stravy nebo vody. Snažte se, myšleno u větších a hlavně vyšších plemen, aby miska byla pokud možno tak vysoko, že při polykání bude mít krk a tělo v jedné rovině. Nebude pak zbytečně polykat vzduch.